Stročkovec kyjovitý 2019 aneb malé zhodnocení po osmi letech...

2. září 2019 v 21:56 | Stročkovce na Šumavě pozorujeme na dvou lokalitách od roku 2012, kdy nás na ně Lukáš s rodinou pozval. Vždy, když jsme se k nim vraceli, to byl velký svátek. Ten v těchto dnech částečně skončil, ale na straně druhé se opět stal zázrak... |  Stročkovec kyjovitý
Kdo byl ten vandal. Člověk nepoučený nebo naopak moc dobře věděl proč ty stročkovce kyjovité odnáší do civilizace. Ale mohlo to být i jinak....


Fotografie dokumentuje, jak ta letošní největší srostlice vypadá. Bohužel stročkovec se začal objevovat hodně pozdě. Ještě v polovině července, začátkem srpna, tam nebylo vůbec nic. Asi proto jsou jednotlivé houby malé, takové neduživé. To se ale může ještě změnit. I když podle barvy již dosáhl zralosti, stáří...

Všechno začalo na začátku šedesátých let minulého století. V časopise Turista vyšel o houbě článek od mykologa Zdeňka Kluzáka, který žádal nejen turisty aby se dívali jestli někde na stročkovce kyjovitého nenarazí. Vysvětloval, jak moc je tato houba významná. Článek jsem si vystřihl a založil do atlasu hub. Nikdy jsem na tento text nezapomněl a v koutku duše jsem doufal, že se snad někdy s ním setkám. To se stalo v roce 2012, kdy jsem na burle.blog.cz obdržel dopis, ve kterém pan Lukáš žádal o určení houby. Na první pohled jsem, jako vzdělaný houbař v této problematice, věděl, která bije. Má radost neznala mezí...

Houba se na Šumavě objevila na dvou lokalitách - U silnice a U campu. Dnes se tam hovoří už i o dalších dvou. Ty já ale neznám. Na té první lokalitě již na druhý rok bylo již jen několik nehezkých plodnic, oproti předchozímu roku, kdy houby byly velké, překrásné, a některé trsy úžasné nejen pro fotografa, ale i pro malíře. A bylo jich v čarodějném kruhu mnoho. A v letošním roce, 2019, tedy v těchto dnech, se stal od Matičky přírody zázrak. Opět je tam velká srostlice, která do délky, viz snímek, ale houby se objevily pozdě a tak nejsou velké, ale krásné ano. Nyní se můžeme ptát, jestli se tam objeví i v příštím roce. (Na vysvětlení dodejme, že v republice jsou ještě další místa z jejich výskytem, ale o těch nevíme vůbec nic. Jenom nálezkyně je občas ukáže na internetu. S námi ale nekomunikuje, a tak nemůžeme kolem stročkovců bádat pěkně do široka. Pro mykology a houbaře je to škoda. Co ale jeden nadělá, že?!)

A dostáváme se k lokalitě U campu. A tím rozkrýváme něco kolem toho bádání. Proč zdejší plodnice, které tam jsou každý rok, jsou barevně, tedy fialově, stále stejné, a ne a ne se zbarvit do coloru starších plodnic? Navíc plodnice jsou malé, stále jen taková miminka, která se nikdy nerozjely do podoby dospělých plodnic. Prioritu ale mají tím, že je tam nacházíme každoročně.

Vždy jak se blížilo léto jsme je jeli překontrolovat. Vždy jsme se obávali, že už tam nebudou. To byl ale omyl. Vždy nám houby udělaly radost nesmírnou. Bohužel v těchto dnech plodnice až na jednu titěrnou zmizely. Zbyl po nich jenom tmavý flek. Co se stalo nevíme. Že by nějaký vandal, který chtěl vyzkoušet jak chutnají? To si mohl přečíst zde na blogu a ušetřit je.

Určitě je za ty dlouhé roky viděl nejeden houbař, turista. Je ale málo těch, kteří by věděli na co že se to dívají. Můžeme si myslet cokoliv, pravděpodobně se nikdy pravdu nedozvíme. A tak je zatím příběhu konec. Uvidíme jestli se objeví příští rok a jak dlouho tam vydrží. Budeme informovat.


Stročkovec kyjovitý je zajímavá houba, ale málokdy vyroste tak aby byla krásná. Plodnice, srostlice, jsou vždy takové rozčepejřené, divné. Jednou před léty se ale povedlo. Tak malá ukázka...

(12. října 2019) - Jsme překontrolovali naposled obě lokality. U silnice ten překrásný trs to již má za sebou. Jsou tam jenom zbytky. Na druhé u campu, kde plodnice letos někdo doslova vyrýpal včetně mechu, jsme objevili několik přestárlých plodnic. Udělaly nám velkou radost. Vypadá to, že i v příštím roce se tyto překrásné, chutné a zajímavé houby zde opět objeví. Tak jako vždy to bude velký svátek. Ale jenom do doby, než je opět někdo vyrýpe.

 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Malíř | 3. září 2019 v 11:17 | Reagovat

Vy napínáte pane Burle. Nemohl by jste to vždy napsat naráz? Sám jsem moc zvědav jak to se stročkovcem vypadá. Ona na něj chodí i jedna dáma  z vedlejšího blogu. Možná že by jste jí měl požádat o článek.

2 Václav | 3. září 2019 v 22:09 | Reagovat

[1]:Ono je to těžké. Na psaní musím mít pohodu a hlavně čas. A toho je nyní pramálo. Neustále se pohybuji krajinou a doma jsem jen tak občas na přespání a na načerpání sil.

Tu dámu jsem již v minulém roce požádal o více informací. Vůbec se neozvala. A s tím já nic moc nenadělám. Je to samozřejmě škoda. Ona i v těchto dnech dala na internet několik snímků, ale k nim žádný text.

3 Ing. Jiří Baier opět před okamžikem v televizi | 3. září 2019 v 22:11 | Reagovat

Televize NOVA v magazínu Víkend se v těchto dnech s panem Baierem opět toulala lesem. A pan Jiří nezklamal...

4 Rysu ostrovidu se na Šumavě daří | 3. září 2019 v 22:16 | Reagovat

V Bavorském lese, kam často jezdíme nejen na houby, ale i na Šumavě, v současné době žije kolem pětadvaceti rysů ostrovidů. V minulém roce fotopasti zachytili sedm rysčat, letos již patnáct. Obě rezervace, jak ta Německá, tak i ta Česká mají rozlohu 800 kilometrů čtverečních.

5 Medvěd, který se přeměnil v pařez, vyděsil nejen houbaře, ale i lidi | 3. září 2019 v 22:20 | Reagovat

(iDNES.cz) - "Upozorňujeme občany, že byl spatřen medvěd. Po konzultaci s ochranáři a myslivci prosíme, aby se lidé chovali obezřetně a vyhýbali se houštinám," uvedl na webu valašské obce Zubří jejich místostarosta. Text byl doplněn snímkem, kde na mýtině bylo cosi tmavého. Jenže to byl omyl. Jednalo se tak o poplašnou zprávu. Když na místo vyrazili pracovníci ochrany přírody, ukázalo se, že je to jen pozůstatek vyvráceného stromu.

6 S předstihem přemýšlejte co uděláte když se v lese ztratíte | 3. září 2019 v 22:25 | Reagovat

Při houbaření rok za rokem přibývá ztracených houbařů. Jen v těchto dnech musela policie v Královéhradeckém kraji hledat šest houbařů. Na jejich záchraně se podílel také speciální tým krajské policie nazvaný Stopa. Vznikl před sedmi lety a za tu dobu zachránil už několik desítek lidí. Složen je z čtyřiadvaceti policistů, kteří pracují nad rámec svých služebních povinností.

7 Hany | 5. září 2019 v 19:13 | Reagovat

Je to nádherná houba.  A jak chutná? Je jedlá?

8 Václav | 13. prosince 2019 v 22:10 | Reagovat

[7]:Ano je jedlá, ale je hodně vzácná. Je tak trochu do sladka. To dokonce někomu nemusí zas tak moc chutnat...

9 Příběh | 24. února 2020 v 22:49 | Reagovat

To jednou jel český houbař přes Rakousko. Tak jak to tak bývá, tak na něj přišlo močení. Zastavil na parkovišti, vyndal ho, kouknul se kam to bude padat a nevěřil vlastním očím. Před ním bylo hafo stročkovců kyjovitých.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama