Korálovce, hlíva, houževnatec i lesklokorka

5. října 2019 v 22:44 |  Jiří Patočka

Každoročně po celé České republice se na mnohých vesnicích, v městečkách i v městech konají výstavy hub. Je třeba si připomenout, že je pořádají doslova jednotlivci, nadšenci, kteří přírodu milují a houby obzvláště. Za to jim patří poděkování všech, kteří na výstavy chodí, získávají nové informace a připomínají si všechny ty za dlouhé roky získané znalosti, zkušenosti. Vážení přátele, přítelkyně, děkujeme...

To vše dnes bylo možné vidět na Zahradě východních Čech v Častolovicích, aniž byste museli vstoupit do lesa, kde den celý den stejně lilo jako z konve.

Pořadatelem této každoroční akce je ZO ČZS Častolovice, ÚS ČZS Rychnov nad Kněžnou a městys Častolovice. Na ploše více jak 2500 m2 je zde k vidění také ovoce, květiny, zelenina, velká kolekce bylin, zahradní nábytek, keramika či nářadí. Výstavy se také účastní chovatelé drobného zvířectva a okrasných ptáků, myslivci, kaktusáři nebo včelaři. Tak jako každoročně, i letos si tuto akci nenechali ujít lidé z širokého okolí, i když vytrvalý déšť je nabádal, aby raději zůstali doma. Pokud vyměnili teplo domova za deštěm nasáklou výstavu, určitě nelitovali. Bylo se na co dívat, kupovat, jíst i pít.
Jiří Patočka

...
...
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marie N | 5. října 2019 v 23:26 | Reagovat

Říká se, že pěstovat korálovce ježaté není zas tak nesnadné. Nevíte jak na to. Nemáte někdo konkrétní zkušenosti?

2 Marián | 6. října 2019 v 10:00 | Reagovat

[1]: Korálovce ježaté a další houby se snaží ve velkém vypěstovat na zemědělské univerzitě v Praze Suchdole.

3 Nebeská Jana | 6. října 2019 v 19:28 | Reagovat

Slyšela jsem, že korálovec ježatý nic moc nechutná. Tak proč ho někteří z nás neustále sbírají? Není lepší mu neubližovat a nechat ho v lese svému osudu?

4 Smrtelně jedovatá houba z Japonska se objevila tisíce kilometrů daleko | 6. října 2019 v 23:10 | Reagovat

Australští vědci oznámili, že na svém území identifikovali houbu připomínající mořský korál, na niž se nevyplatí sahat, natož ji jíst. Houba tisíce kilometrů od původního stanoviště v japonských horách

Houba Poison Fire Coral je známá jako jedna z nejjedovatějších hub na světě. Většinou se nachází na kořenech stromů a v půdě. „Ze sto vysoce toxických hub je tato jediná nebezpečná už ve chvíli, kdy se jí jen dotknete, natož abyste ji jedli,“ řekl odborník na houby Matt Barett.

Toxiny se absorbují skrze kůži a poté nastanou první zdravotní komplikace, jako je bolest žaludku, zvracení, průjem, horečka či necitlivost nohou. Nakonec může způsobit i smrt následkem vícečetného selháním orgánů nebo dysfunkce mozkových nervů.

Dosud se houba vyskytovala v horách v Jižní Koreji a v Japonsku, kde o ní již jsou lidé kvůli několika úmrtím dostatečně informováni. Objevila se už i v Indonésii a v Oceánii ve státě Papua-Nová Guinea.

Nyní byl její výskyt poprvé zaznamenán v Austrálii. Místní fotograf ji objevil na skrytém místě v deštném pralese. Jednalo se však už o předměstí přístavního města Cairns v severním Queenslandu.

Zdá se, že nebezpečná houba se vyskytuje na více místech, než si odborníci mysleli. „Ukazuje se, že o výskytu hub se toho musíme ještě dozvědět, a to ještě dřív, než dojde k dalšímu zbytečnému neštěstí,“ dodal Barett.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama