Obrázky z dnešní procházky

3. října 2019 v 19:51 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Dnešní vycházka lesem u Bělečka (okres Hradec Králové) skončila plným košíkem hřibů, převážně hnědých, a několika snímky, o něž si chci s vámi podělit. Na prvém snímku je hřib hnědý (Imleria badia (Fr.) Vizzini 2014) neboli suchohřib hnědý, asi naše nejpočetnější hřibovitá houba. Ne každá má ale dva kloboučky. Zatímco vícehlavým drakům jsou věnovány stovky pověstí, pohádek i obrázků, vícehlavým houbám je věnována jen okrajová pozornost. Přitom najít dvouhlavý hřib je určitě snazší, než najít dvouhlavého draka.

Dalším hřibem, který jsem na procházce potkal, byl hřib smrkový (Boletus edulis Bull. ex Fr.). Málem jsem jej přehlédl. Našel jsem jej na lesní cestě, asi 50 m od zaparkovaného auta. Byl téměř celý v zemi a na povrch vystrkoval teprve svůj klobouček, jak se usilovně snažil dostat ven z půdy a rozhlédnout se po okolním lese. Síla, s jakou se dere malá a měkká houba tvrdým a nepoddajným substrátem na povrch, je neuvěřitelná. Často proroste i betonový chodník nebo asfaltovou silnici. Jak to dokáže, je pro člověka nepochopitelné.

Na třetím snímku je muchomůrka červená (Amanita muscaria), ale nikoliv vznešená, krásná a neporušená, jak se na naši jedovatou krásku lesa patří, ale celá dotrhaná, jak se o ni zájemci prali. Určitě to ale nebyli houbaři! Kdo ví, kdo toužil po této halucinogenní houbě tak silně, že se na ní podepsal tímto nepěkným způsobem.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vandrovníci | 3. října 2019 v 20:12 | Reagovat

Zítra v ranních hodinách odjíždíme na jeleny a na houby na Šumavu. Ještě dvě místa v autech k dispozici.

2 Václav Burle | 3. října 2019 v 23:01 | Reagovat

Tak jsem v článku o outkovce pestré, který o trochu níže, napsal hodně bojovný článek o léčivosti hub. Čtěte, protestujte, nadávejte, chvalte...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama