ORLÍK aneb zajímavý tip na výlet, putování. Nyní v pozdním podzimu to nemá chybu

23. listopadu 2019 v 22:54 |  AGENTURA Vandrovník
My pluli dál a dál v zelené lesy,
kde vlnka s vlnkou slaví své plesy,
my pluli dál a dál v zelený háj,
my pluli dál a dál v zelený háj.

Znalí houbaři vědí, že povodí Vltavy je na houby hodně bohaté. Když příjde čas hřibů, tak jak campy, tak i tábořiště, hotely, penziony, se vylidní a všude kam se oko podívá v lesích plno aut. Lid nosí plné košíky. V těchto dnech Orlická přehrada má další raritu se kterou je dobré se co nejdříve seznámit. Podobné to bylo pro sucho v roce 2015. V těchto dnech ale padl rekord, voda klesla o více než osm metrů. Objevují se vojenské pevnůstky, bývalá sídla a zatopené silnice. Je na co se dívat, co sledovat, pátrat v minulosti. Zejména děcka budou mít velké zážitky, prožitky. Tak neváhejte a jeďte se na tamní řeku podívat. Čas máte až do jara, kdy se začne nádrž opět plnit...


Pro svůj věk jsem neměl možnost si na kanoji sjet Svatojánské proudy. Pouze rok co rok putuji s přáteli po tamější stezce nad řekou. Zejména na jaře je to vždy velký zážitek. S velkým blahem na srdci však vzpomínám na dobu, kdy jsme několikrát ze Suchdola nad Lužnící až do Prahy sjížděli Lužnici a následně Vltavu. Vždy to bylo hodně divoké. V těch padesátých letech jsme se mohli utábořit kde jsme chtěli, rozdělat oheň a něco málo si uvařit a nikdo nás nepokutoval, nehonil se sukovicí. Proti dnešku to byly zlaté časy. Nikde nikdo. Bylo to o přírodě a ne o alkoholu. Stačí se dnes dojet podívat na horní Vltavu co se tam děje. Pravým a nefalšovaným vodákům je z toho moc smutno, těžko na srdci.

Ta poslední plavba úsekem k Orlíku byla hodně smutná. Byli jsme sice mladí a nechápaví kluci, ale v duši jsme cítili, že se děje něco smutného, nepatřičného, něco co se už nikdy nevrátí. Byli jsme poslední kdo Vltavu na pramici splouvali. Ke hrázi jsme přijeli později v pátek a nenašli jsme - možná bohudík - odvahu vrhnout se do stavební propusti. Raději jsme počkali až do pondělí, kdy nás pod přehradu odvezla Tatra 111.

Zejména ten rok to byly desítky úžasných příběhů, které jsme na řece prožili. Jenom ten přehradní úsek byl smutný, tak nějak nás to hodně zaskočilo. Ve Vltavě nebylo moc vody a břehy až vysoko ve stráních byly vykáceny. Vše bylo holé a bez jediného stromu. Smutný a divný to byl pohled. Lidi tam měli mezi sebou tak nějak ve všem blíž. Opouštěli svá stavení, louky, políčka a my na ně z vody pokřikovali ahoj. A to kouzelné ahoj nám vracela ozvěna. Tím pozdravem jakobychom se s nimi, ale i s řekou na věky věků loučili. Bohužel ta minulost, ten nádherný kaňon, se již nikdy nevrátí.

I ten pohled na současný zámek je divný. Vše je jinak. Kdo si dnes ještě pamatuje, jak vypadal, jak se na skále vypínal k nebesům. Ještě štěstí, že si to můžeme připomenout na starých fotografiích, ale i na nemálo filmech.

Tak jako každoročně i tehdá náše výprava byla divoká. Nebylo peněz a brzy nebylo ani zásob. Nezbylo nic jiného než bez přestávky zbytek od Orlické přehrady až do Prahy to vzít na jeden zátah. Pouze jednou jsme ještě postavili celty po Wermachtu v polovině Slapské přehrady. Potom jen dřina, mozoly, pot. Bylo to ale vše tak krásné a neopakovatelné. Byli jsme mladí. Kdyby se to tak dalo ještě alespoň jednou vrátit...

....

Orlík nad Vltavou

...je to rozdíl?! Včera a dnes. Pro jakou dobu by jste se rozhodli? Už aby konečně někdo vymyslel ten stroj času. Neříkejte, že by jste si tu starou řeku nechtělí, tak jako my, rovněž sjet?!

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Václav | 27. listopadu 2019 v 22:47 | Reagovat

Zapomněl jsem popsat, jak jsme se při návštěvě Orlické přehrady dostali na tři leče. Každý jsme si přivezli do lůna domova čtyři bažanty. Na talíři byl velký svátek. Ženský prohlásily, že už nikdy více. Byla to pro ně prý hrozná práce. My ale víme, že za rok si opět pro ně dojedeme. Opravdu je to velký delikates....

2 Zuzka na přehradě máme chalupu. Je tam krásně | 29. listopadu 2019 v 18:10 | Reagovat

To je ale rozdíl. Už aby byl ten stroj času.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama