Pijete čaj, nebo mikroplasty?

12. listopadu 2019 v 22:13 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
O tom, že jsou plasty úplně všude, již víme. Jsou nejen na skládkách či v moři, ale dostávají se i do masa ryb a končí na našem talíři. Jsou však i tam, kde bychom je nečekali. Když se vrátíte prokřehlí z lesa a ještě naštvaní z toho, že houby nerostou, uvaříte si horký čaj. Abyste se nejen zahřáli, ale také dostali do lepší nálady, osladíte jej medem, dolejete rum nebo slivovici, a to co se uvolní z plastového čajového sáčku, dostanete zdarma jako bonus od výrobce. A není toho málo. Je to obrovské množství mikročástic plastu uvolněného z čajového sáčku.

Výzkum prováděný na kanadské McGillově Univeritě v Torontu prokázal, že zalitím jednoho sáčku čaje vodou o teplotě 95 °C se do šálku uvolní 11,6 miliard mikročástic a 3,1 miliard nanočástic plastu, z kterého je sáček vyroben (Hernandez et al., 2019). To je 1000krát víc než obsahuje 1 gram stolní soli, kterou si posolíte chleba se sádlem. Brzy můžeme očekávat, že po zákazu plastových tašek a plastových brček, přijdou na řadu plastové sáčky na čaj.

Umělé plastické hmoty jsou nedílnou součástí historie 20. století a našeho každodenního života. Dá se z nich vyrobit mnoho užitečných věcí, bez nichž si už život nedovedeme představit. Požehnáním i prokletím plastových výrobků je skutečnost, že mají téměř neomezenou životnost. I když doslouží a nemohou plnit svůj původní účel, pořád existují jako hmota ze které byly vyrobeny a zbavit se ji není snadné. Část plastů se spálí nebo recykluje a využije se pro další výrobu, většina jich ale skončí na skládkách nebo v přírodě. Kvůli lidské nedbalosti a lhostejnosti hyzdí a zatěžuje životní prostředí. Na souši i na vodě. Zamořují oceány a komplikují dopravu. Pole plovoucích plastových odpadů zaujímají v současnosti rozlohu o velikosti Evropy a jsou vážným nebezpečím pro život v moři i na pevnině (Dong et al., 2018).

Literatura

Dong ZQ, Wu G, Zhao XL, Lian JL. Long-term bond durability of fiber-reinforced polymer bars Embedded in seawater sea-sand concrete under ocean environments. J Composit Construct. 2018; 22(5): 04018042.

Dernandez LM, Xu EG, Larsson HCE, Tahara R, Maisuria VB, Tufenkji N. Plastic Teabags Release Billions of Microparticles and Nanoparticles into Tea. Environ Sci Technol. 2019 Sep 25. doi: 10.1021/acs.est.9b02540. [Epub ahead of print]

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marián | 13. listopadu 2019 v 0:24 | Reagovat

Už budu kupovat jen čaj sypaný.  Musím ale koupit tu kouli do kterè se dává.

2 Miluše | 13. listopadu 2019 v 8:58 | Reagovat

Už dávno tomu co jsem přešla na svobodný čaj. Tedy ten např. v krabičkách nebo si jej nechávám dát do sačku. Tím jsem získala obrovskou možnost výběru a chutí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama