Vánoce přicházejí a na našich štědrovečerních stolech nebudou chybět ani houby

19. prosince 2019 v 22:06 | O houbách, o kterých se níže píše, je zde na blogu nemálo zajímavých článků. Stačí si otevřít patřičnou rubriku. Pod článkem navíc pojednání o čarovných kruzích. Stačí kliknout... |  - - dvoubarvá
Když se o vánocích začne hovořit o houbách, tak si každý pravověrný houbař vzpomene na houbu všech křesťanů stročka trubkovitého. Ten jediný nesměl nikdy, jako jediný, chybět ve vánočním kubovi. Mnohdy, když ho bylo pomálu, situaci zachraňoval stročkovec kyjovitý. Vždyť jsou si trošilinku podobní, i když každý z nich má jinou chuť, vůni a velikost. Ale kde trubkovitého, trumpetu smrti, vzít, když v posledních letech, naposled se ve velkém objevil v roce 2010, se jen tak o něj nezakopne. Potom ho bohužel musí nahradit plodnice jiného druhu. Je to ale proti všem zásadám našich věřících předků. A my jsme na tom ještě hůř. Ale co naděláme....

Vánoce, tak to je i vánoční houba penízovka sametonohá, ale i hlíva ústřičná. Houby, kterým ani ten největší mráz neublíží. I když rozmrznou, tak se vždy i po několikerém rozmrznutí dají konzumovat. Není to zázrak Matičky přírody? Ale sem patří, viděno vánočními svátky, ještě jedna výjimečná houba, i když, na rozdíl od těch ostatních, ne zrovna moc chutná. Ale kdo umí ten umí ten dokáže z ní na štědrovečerní stůl udělat zázračnou pochoutku. Jenže tady už to s tím rozmrzáním tolik neplatí - dvakrát a dost. Ano, jste na správné stopě. Jedná se o čirůvku dvoubarvou.

Jsou houbaři, kteří jí na vánoce připravují ala mates a to podle receptu, který zde na blogu, když si otevřete výše modrý odkaz. Ani tato "houboryba" nesmí na štědrovečerním stole mnohde chybět. Udělat, nechat několik dnů rozležet ve skleničkách a konzumovat. Nedá se ukládat, tak jako houby v nálevu, na delší dobu, protože se nezavařuje. Česká televize na toto téma natočila s ing. Jiřím Baierem zajímavý film. Bohužel už ho nemohu najít, a tak sem dát odkaz.

Dnes jsem již za tmy vstoupil do starého historického lesa a vyšel, když už se začalo rychle stmívat. Po celou dobu byla mlha, že by se dala nožem krájet. Byl jsem nálezem těch hub, po vyjítí z hvozdu, na louce, tak fascinován, že jsem doběhl vlak doslova a do posledního písmene na poslední chvíli. Stovky čirůvek dvoubarvých rostly v čarodějných kruzích. Všude unavená tráva, ale kolem hub jasně zelená a svěží. Nevím jak vy, ale já o těch kruzích vím převelice málo. V odborné literatuře se píše, že houby v kruzích - a nejsou to jen dvoubarvé - rostou nejen desítky let, ale i stovky, ba tisíce. V článcích zde na blogu je rovněž uvedeno, že na louku ale nesmí vjet fekální vůz a močku roztřískat. To je pro čirůvku dvoubarvou na dlouhé roky, ba desetiletí, smrtelné. Podobně dopadl hořec jarní na té slavné lokalitě u Strakonic. V posledních letech se tam po zálivce již neobjevila ani jedna rostlina. A to před časy na rostlinách hráli místní kluci ještě fotbal.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 19. prosince 2019 v 22:46 | Reagovat

Přivítám jakoukoliv zajímavou informaci o čarodějných kruzích...

2 Vene | 20. prosince 2019 v 20:24 | Reagovat

Jak moc se ještě stroček trubkovitý v lesích nachází? Asi to žádná velká sláva nebude. Dostal jsem e-mail od přítele, který zajímavě popisoval tam u nich les, ve kterém roste ve větším množství každoročně. Také ale dodal, že tamější houbaři ho vůbec nesbírají. Co k tomu dodat. A jak je to tam u vás doma. Roste? Neroste? Našli vážení rádci nebo nenašli? Jak se říká v té slavné pohádce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama