Pámelník bílý: co možná nevíte

16. února 2020 v 18:48 | Jiří Patočka |  FLORA
Pámelník (Symphoricarpos) je rod rostlin z čeledi zimolezovité (Caprifoliaceae). Rod má v současné době 53 známých druhů, z nichž některé se vysazují jako okrasné keře do živých plotů (Hieke a Pick, 1978). Často pěstovaným pámelníkem našich zahrad a parků je pámelník bílý (Symphoricarpos albus), původem ze Severní Ameriky. V České republice zdomácněl jako hojně vysazovaná okrasná dřevina, známá též jako pámelník hroznatý. Je to až 2,5 m vysoký opadavý keř s krátce řapíkatými listy a růžově-bílými květy, které vyrůstají v koncových nebo úžlabních hroznech nebo svazečcích. Květy jsou velmi bohaté na nektar a jsou hodně navštěvovány včelami. Rostlina kvete v červnu až září a po odkvětu se začínají vyvíjet asi 1 cm velké, bílé až narůžovělé bobule se 2 semeny. Ty se objevují na podzim a na rostlině zůstávají celou zimu. Fotografie v horní části obrázku dokumentuje, jak vypadal pámelník v září 2019 a dolní fotografie, jak vypadá dnes (leden 2020).

Bobule pámelníku obsahují houbovitou dužninu, která je oblíbenou potravou některých ptáků. Pro člověka jsou však jedovaté. Otravy byly pozorovány zejména u dětí (Lewis, 1979), u nichž se po požití mohou objevit bolesti břicha a zvracení, v těžších případech i závažnější poruchy žaludku či tenkého střeva. Dříve byl kořen a bobule pámelníku používány také v lidovém léčitelství (Turner a Hebda, 1990).

Z pámelníku bílého byla izolována řada bioktivních látek, u nichž převažují fenoly a fenolické kyseliny (Szaufer-Hajdrych a Zgórka, 2003). Více informací o biologicky aktivních metabolitech tohoto keře lze najít na http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=864

Literatura

Hieke K. Pinc M. Praktická dendrologie, díl 2, 1. vyd. SZN, Praha 1978.

Lewis WH. Snowberry (Symphoricarpos) poisoning in children. JAMA. 1979; 242(24): 2663.

Szaufer-Hajdrych M, Zgórka G. Phenolic acids from Symphoricarpos albus (L.) Blake (Caprifoliaceae). Acta Pol Pharm. 2003; 60(1): 91-95.

Turner NJ, Hebda RJ. Contemporary use of bark for medicine by two Salishan native elders of southeast Vancouver Island, Canada. J Ethnopharmacol. 1990; 29(1): 59-72.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav | 16. února 2020 v 18:59 | Reagovat

Dodnes nevím, že  ty bílé koule byly na rostlině pámelníku. Doprovázely ale naše mládí. Do školy rostlina lemovala obě strany silnice. Jakmile se proměnily boule ve střelivo, tak začala každým rokem nemilosrdná válka. Házeli jsme je po sobě. Holkám je strkali za šaty. Pak ty stovky, ba tisíce keřů, ve kterých si ptactvo mělo hnízda,  někdo zničil. A dodnes, a jsou to již desítky let, jako náhradu nikdo nic nevysadil.

2 Radek | 19. února 2020 v 9:11 | Reagovat

V brněnském parku Lužánky je vysazeno několik  keřů pámelníku červenoplodého (S. orbiculatus). Koncem léta dozrávají krásné, sytě růžové bobule. Myslím, že je to dosud neprávem opomíjená okrasná dřevina.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama