Bedla špičkovitá - Lepiota oreadiformis Velen. 1920 – bedlička tanečnicovitá

8. března 2020 v 21:56 | Jiří Patočka |  BEDLA
Bedla špičkovitá (Lepiota oreadiformis, syn. Agaricus clypeolarius var. pratensis Bull., Lepiota clypeolaria var. pratensis (Bull.) Gillet, Lepiota pratensis (Bull.) Bigeard & H. Guill., Lepiota rocabrunae Consiglio & Migl., Lepiota gracilis var. laevigata J.E. Lange, Lepiota laevigata (J.E. Lange) J.E. Lange, Lepiota oreadiformis var. laevigata (J.E. Lange) Bon, Lepiota oreadiformis var. oreadiformis Velen.) patří mezi drobnější vzácné houby, vyrůstající na xerotermních stanovištích, často na písčitých podkladech a travnatých stanovištích, mimo les (Slavíček, 2014). Občas se objeví v parku nebo na zahradě, jednotlivě nebo v malých skupinách. Fruktifikuje od konce května až do počátku října.

Její klobouk o průměru 15-50 mm je v mládí téměř polokulovitý, později kuželovitě vyklenutý a nakonec až téměř plochý, ale s nízkým, ale širokým hrbolem. V mládí je světle oranžový, na okraji se zbytky bělavého vela, později oranžovorůžově okrový až žlutohnědý. Ve střední části je nejtmavší, na okraji světlejší, místy až bělavý. Lupeny jsou v mládí bělavé, později krémově béžové a někdy s růžovým nádechem. Také třeň je bělavý až krémový, bez pravého prstýnku, jen s pavučinovitou prstenovitou zónou. Dužnina má mírnou chuť a příjemný nasládlý pach, ale houba není jedlá. Navíc je zařazena v Červeném seznamu ohrožených druhů hub (Holec a Beran, 2006).

Literatura

Holec J, Beran M. [eds.]. Červený seznam hub (makromycetů) České republiky Příroda, Praha, 2006; 24: 1-282. [jako Lepiota oreadiformis Velen.]

Slavíček J. (ed.). Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Lepiota oreadiformis Velen.] (2014).

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama