Bedla vyniklá - Macrolepiota prominens (Sacc.) M.M. Moser - bedľa vyniknutá

16. března 2020 v 21:56 | Jiří Patočka |  BEDLA
Bedla vyniklá [syn. Agaricus prominens Fr., Hymenomyc. eur. (Upsaliae) (1874), Lepiota prominens Sacc., Syll. fung. (Abellini) (1887), Leucocoprinus prominens (Sacc.) Locq (1945), Mastocephalus promineus Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) (1891)] je jedlá houba srovnatelné chuti jako bedla vysoká (Macrolepiota procera) (Kaliyaperumal et al., 2018). Jak je vidět z výčtu jejich synonym, neměla to v životě lehké. Mykologové s ní hráli "škatule, škatule hejbejte se" až nakonec skončila jako Macrolepiota, ale ani toto zařazení nemá jisté (Barseghyan et al., 2012).

Popisovat tuto bedlu je zbytečné, vypadá jako ostatní bedly, ale má některé charakteristické znaky. Její klobouk je pokryt drobnými šupinkami načervenale hnědé barvy, které jsou špatně oddělitelné, a na temeni klobouku je výrazný hrbolek, který je u některých jedinců opravdu nápadně velký.

Bedla vyniklá roste od července do listopadu v prosvětlených lesích nebo při jejich okrajích, ale také v parcích, sadech a na jiných podobných místech. Objevuje se většinou roztroušeně v menších skupinách, častěji ve vyšších polohách, ale je poměrně vzácná (Šmarda, 1948). Studium jejich farmakologických účinků napovídá, že ji lze zařadit mezi funkční potraviny (Arora a Tandon, 2015).

Literatura

Arora S, Tandon S. Mushroom Extracts Induce Human Colon Cancer Cell (COLO-205) death by Triggering the Mitochondrial Apoptosis Pathway and Go/G1-Phase Cell Cycle Arrest. Arch Iran Med. 2015; 18(5): 284-295.

Barseghyan GS, Kosakyan A, Isikhuemhe OS, Didukh M, Wasser SP. Phylogenetic analysis within genera Morchella (Ascomycota, Pezizales) and Macrolepiota (Basidiomycota, Agaricales) inferred from nrDNA ITS and EF-1a sequences. Systematics and evolution of fungi. Jersey: Science Publishers, 2012; 159-205.

Šmarda F. Lepiota prominens Viv. - bedla vyniklá, staronový druh naší mykologické literatury. Čes. Mykol. 1948; 2(1): 29-31.

Kaliyaperumal M, Kezo K, Gunaseelan S. A Global Overview of Edible Mushrooms. In Biology of Macrofungi. Springer, Cham. 2018; 15-56.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jak na koronavir | 16. března 2020 v 22:10 | Reagovat

Pane profesore, vy jako odborník, můžete nám prosím vysvětlit zda rouška je k něčemu dobrá? Vždyť i v odborných statích se píše, že ničemu nic moc nepomůže.

2 Václav | 17. března 2020 v 11:37 | Reagovat

Si tak sedím, nohy na stole, a čtu si noviny. Jsem zaujat článkem, který popisuje rozdíl mezi rouškou, FFP1,FFP2 a FFP3. Konečně mám jasno. Rouška je "téměř" k ničemu a respirátory jsou funkční pouze jeden den, čtyřiadvacet hodin. Ten první a ten druhý jsou lepší než rouška, ale také nic moc. Jediné co může pomáhat je ta FFP3. Jenže na jeden den? Kde vzít dalších deset, dvacet, třicet a více. Neřešitelný problém.

3 Václav a jeho hlava | 17. března 2020 v 11:49 | Reagovat

Koronavir to je problém. A kde vzít ochranné prostředky? Sedím, nohy na stole a čtu noviny, kde popisují jestli roušku nebo respirátor. V tom jsem osvícen Duchem svatým. Vždyť před léty jsem si jich několik koupil, když jsem předělával barák. Poslal jsem děti do dílny hledat. Našli? Nenašli? Jak říká ten král v pohádce. To víte že našli. Dvě balení po třech kusech - FFP1. Alespoň něco. Prý je to lepší než rouška. Jenže jeden respirátor se dá použít jeden den. A je vymalováno. Kde seženu další na cca třicet dnů? Poradíte.

4 Radek | 18. března 2020 v 6:34 | Reagovat

Koronavir a ochranné prostředky nechám stranou a připojím poznámku k bedle vyniklé. Viděl jsem ji vícekrát. Nikdy ne v lese, ale v jabloňovém sadu a každoročně ve dvou brněnských parcích. Domnívám se, že b. vyniklá je nitrofilní druh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama