Kopřivy z temné jeskyně

26. března 2020 v 22:00 | Jiří Patočka |  FLORA
V roce 2011 objevil tým vědeckých pracovníků z Číny a Velké Británie v krasové oblasti jihozápadní Číny v provinciích Guangxi a Yunnan sedm nových druhů kopřiv (Urticaceae) (Wei et al., 2011). Později byly v jiných jeskyních této oblasti objeveny ještě další dosud neznámé druhy kopřiv (Fu et al., 2017, 2019). Všechny rostly v izolovaných skupinách na zcela neobvyklých místech. Rostly i v těch nejtemnějších koutech jeskyní a tmavých horských soutěskách, tedy na místech, kde není téměř žádné sluneční světlo. Je proto naprostou záhadou, jak zde mohou tyto rostliny přežívat, když v těchto místech proniká do jeskyně pouhých 0,02 % slunečního záření. Přesto se nezdá, že by rostliny strádaly. Mají stejně sytě zelené listy, podobně jako ostatní rostliny okolního subtropického pralesa.

Kopřiva Elatostema retrorstrigulosum rostoucí v krápnikové jeskyni v krasové oblasti jihozápadní Číny v provincii Guangxi. Převzato z práce Wei et al., 2011. Nahlédnout do této publikace a podívat se i na jiné fotografie těchto pozoruhodných míst můžete na linku

Nezodpovězenou otázkou zůstává, jak mohou kopřivy při tak mizivém množství světla vůbec růst. Vědci spekulují o zvláštním způsobu fotosyntézy, která musí probíhat mnohem rychleji než u ostatních rostlin, ale zatím to jsou jen dohady. Nejasný je také původ těchto kopřiv. Mohlo by se jednat o reliktní populace z poslední doby ledové před 30 000 roky, které byly nuceny postupovat stále hlouběji do chladnějších částí jeskyně, jak se zvyšovala okolní teplota. To by znamenalo, že kopřivy jsou v jeskyních zakonzervovány v podobě, v jaké byly před 30 tisící lety. Kopřivy by se ale mohly také samostatně vyvinout uvnitř jeskyní. Problémem však je, že tyto jeskyně jsou staré pouze asi 1 milion let, což je podle současných znalostí pro vývoj nového druhu příliš krátká doba.

Nově objevené kopřivy, na které můžeme pohlížet jako na studený závan z minulosti, představují jedinečnou skupinu izolovaných a málo početných společenstev s unikátní ekologií. Jeden druh kopřivy, Elatostema retrorstrigulosum, je omezen na pouhých 10 dospělých rostlin, které rostou v jeskyni, skryté mezi stalagmity (fotografie). Pozoruhodné je na nich také to, že sotva byly objeveny, již patří mezi "kriticky ohrožené" druhy (Wei et al., 2011). Jistě si dovedete představit, co by s kopřivami udělal zvýšený zájem turistů.

Literatura

Fu LF, Su LY, Mallik A, Wen F, Wei YG. Cytology and sexuality of 11 species of Elatostema (Urticaceae) in limestone karsts suggests that apomixis is a recurring phenomenon. Nordic J Botany, 2017; 35(2): 251-256.

Fu LF, Xin ZB, Monro AK, Wen F, Li S, Wei YG. (2019). Supplementary descriptions of inflorescence and achene of two species of Elatostema (Urticaceae) from China. Taiwania, 2019; 64(2): 198-201.

Wei YG, Monro AK, Wang WT. Additions to the Flora of China: seven new species of Elatostema (Urticaceae) from the karst landscapes of Guangxi and Yunnan. Phytotaxa, 2011; 29(1): 1-27.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kandík psí zub | 26. března 2020 v 22:28 | Reagovat

Dnes jsme putovali kolem Zlaté řeky, Sázava, a tak jsme se zašli podívat i na Medník. Zítra zde přineseme samostatný článek. A bude hodně zajímavý. Podařilo se nám zkopírovat historický materiál o této vzácné a překrásné rostlině.

2 Koniklec otevřený, ten od Prahy | 26. března 2020 v 22:29 | Reagovat

Už kvete, ale nic moc. Mráz mu  neudělal moc dobře.

3 Zajímavé počtení | 29. března 2020 v 18:28 | Reagovat

A to zejména v době, kdy budeme kopřivy trhat ve velkém. Blíži se velikonoce. U nás určitě není nikdo kdo by je do veliko nočních jídel, nádivek nedával. I proto jsem si tento text s velkým zájmem přečetl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama