Šindelovník severský v pdf

24. března 2020 v 23:04 | Vandrovníci, fototuláci, ze známého důvodu museli nyní přerušit veškerou společnou činnost. I koronavir se jednou odebere do říše pekelné a my opět obnovíme výlety, zájezdy. Otázkou je, zda letos budou ty Dolomity.... |  - - šindelovník severský

Plodnice měla něco málo přes metr. Na kmenu níže bylo ještě povícero krasavců, ale již v menším provedení. V letošním roce, na konci léta, začátkem podzimu je pojedeme zkontrolovat. A i vy budete při tom. Nedaleko v letitém polomu jich bylo ještě několik desítek. Ale již pouze jen několik v provedení, které má objektiv fotoaparátu v oblibě.

Ještě nedávno jsme na šindelovníky severské měli obrovské štěstí. Bohužel se rozhodli nás opustit. V České republice jsme jich každoročně obdivovali, tak do deseti kusů. Zajímavé je, že plodnice se na stromech ztratily a už se neobnovují. Znamená to snad, že strom nad nimi zvítězil. Severský je nebezpečná a velice agresivní houba, která dokáže dřevinu zlikvidovat. To se nám ale nepotvrdilo. Je tady ale možnost, že plodnice nejsou, ale mycelium ve stromě dělá to co má. Zlikvidovat strom. Jestli někdo víte jak to je, tak nám prosím dole pod tímto článkem dejte vědět. Děkujeme.

Ještě nedávno jsme měli dvě plodnice. Tu na Vysočině nám pokácením stromu lesníci zlikvidovali. Tak se stalo, že víme jak skončila, ale bohužel se nám nepodařilo zjistit, kdy se na stromě objevila poprvé. Ale ještě není všem dnům konec. Třeba se to ještě změní.

V současné době máme dva překrásné exempláře, které rostou na jednom prastarém buku, na západ od Prahy. Zde na blogu je o nich několik článků a dokonce vystupovaly, jako vynikající herci, na jedné televízní stanici. V nejbližších dnech se půjdeme na ně podívat. Už by se ti krasavci inteligentní měli začít drát na světlo boží. Deset kilometrů tam a deset kilometrů z hory do civilizace k autům zpátky. A vy můžete být opět při tom. Budeme je obšťastňovat častěji, a tak kolem nich neustále bádat.

Překrásné plodnice, a je jich nemálo, máme na moravskoslovenské hranici. Letos už bude opět ten správný čas je navštívit a zjistit, jak si ta lokalita stojí. Cítim v kostech, že opět budeme hodně, ale hodně spokojeni. A ta několikadenní expedice nebude jen o nich. Vždyť tamnější hory to je naše velká láska....


A to je ten z Vysočiny... Pozorovali jsme ho tam dlouhé roky. Zajímavé je, že nikdy nebyla plodnice stejná. Nikdy není šindelovník severský stejný. V každém roce je jiný. Má různé velikosti, tvary. Někdy je tak divný, že se vůbec nedá poznat, že je to on. Několikrát se i u tohoto stalo, že si ho někdo odřízl, neboť si ho v jeho mládí spletl se sírovcem žlutooranžovým. Ten musel být tím příšerným odérem překvapen když si ho hodil na pánev.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama