Smrže aneb budou tam i v těchto dnech?

21. března 2020 v 14:43 | Před několika lety měl v rámci mykologických přednášek nezapomenutelné vystoupení i lesník z univerzity v Praze - Suchdole. Bohužel na jeho přijmení si nevzpomenu. Názvosloví smržů rozbil do posledního chloupečku. Zdůraznil, že vše jinak.... |  Smrže
V minulém roce, v tento čas, jsem zaparkoval auto na okraji lesa Českého krasu, poblíž Svatého Jána pod Skalou. Tak, jak to tak bývá, potřeboval jsem si ulevit. Stojím na okraji silnice, přede mnou svah a nad ním louka. Dívám se kam ta čirá kapalina bude dopadat. Lepší v mém věku ta čirá než ta tmavá. A nevěřím vlastním vočím. Já málem pomočil pěknou skupinku smržů. Otočil jsem se a ten obrovský proud pustil o trochu vedle.

Popošel jsem trošilinku níže a bylo jasno. Musel jsem se vrátit k vozidlu, vyndat tmavě maskovaný plastový středně velký košík, ve kterém jinak vozím po celý rok pití a jídlo. Bývá v něm i nějaká ta konzerva, ešus a vařič. Netrvalo zas tak dlouho a naplnil jsem ho téměř po okraj. Něco takového se zas tak často houbaři nepovede. Já z hlediska smržů jsem to měl poprvé. A v čem bude pointa?

Jsem moc zvědav, jestli na tomto svahu se smrže objeví i v těchto dnech. Nikdy neříkej nikdy. Je to ale hodně nepravděpodobné, i když, tamější mykolog, profesor, učitel čínštiny, který umí houby jen latinsky, na exkurse si zve dalšího z muzea hl. m. Prahy, který mu překládá plodnice ihned jak automat do češtiny - lid houbařský z toho má velkou pšundu - tam ve velkém nosí nejen smrže, ale zejména pak kačenky české. Teď jsem to asi trochu přehnal, takže to ve velkém si dejte raději do velkých a tlustých uvozovek.

Jestli je tam i letos objevím, tak vám zde dám dozajista vědět...


Foto: Pavel Ouředník - Včera poslal náš šumavský zpravodaj informaci, že kačenky české na Šumavě, viz snímek, ještě nic. A aby toho nebylo málo, tak tam dnes v noci napadl pořádný příval sněhu. Tak máme na několik dnů, snad ne týdnů, vystaráno. Faktem ale je, že ve vnitrozemí, například na okraji Brd, se již první kačenky objevily. Kolik jich asi letos bude?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 21. března 2020 v 14:51 | Reagovat

Na téma smrže je zde na blogu několik rubrik. Stačí kliknout a číst...

Znáte ty příběhy o sběračích smržů v USA? Nedávno na toto téma psal autor knihy o houbách, kterou stále je možné ve velké slevě koupit v Levných knihách.

2 Hlíva ústřičná | 21. března 2020 v 15:06 | Reagovat

Končí zima, přichází jaro, a my si příště něco více povíme o hlívě ústřičné. Tak jako v minulých letech tato úžasná a chutná houba opět nebyla. Něco divného se v českomoravskoslezských lesích děje. A jak to bylo tam u vás doma? Našli? Nenašli? Jak říká v té slavné pohádce pan král...

3 Kačenka česká šumavská | 21. března 2020 v 15:09 | Reagovat

Včera poslal náš šumavský zpravodaj informaci, že kačenky české ještě nic. A aby toho nebylo málo, tak tam dnes v noci napadl pořádný příval sněhu. Tak máme na několik dnů, snad ne týdnů, vystaráno. Faktem ale je, že ve vnitrozemí, například na okraji Brd se již první kačenky objevily. Kolik jich asi letos bude?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama