Znáte amalaki?

31. března 2020 v 21:56 | Jiří Patočka |  FLORA
Amalaki je ovoce opadavého stromu Phyllanthus emblica z čeledi smuteňovitých (Phyllanthaceae), jehož pravlastí je jihovýchodní Asie (Nepál, Indie, Srí Lanka, Malajsie, jižní Čína). Ve své vlasti strom dorůstá výšky až 25 metrů, ale dnes se hojně pěstuje také sadech v Indii, ve Střední Americe (Kuba, Honduras, Kostarika), na Réunionu a Mauritiu, nebo v Japonsku. Stromy v sadech jsou kvůli sklizni udržovány na výšce kolem 5 metrů. Rostliny mají jednoduché světle zelené listy vyrůstající na krátkých opadavých větévkách a bělavé až žlutozelené jednopohlavné květy v úžlabí listů. Plodem je kulovitá peckovice o průměru 2-4 cm, která má ve zralém stavu žlutou barvu a obsahuje obvykle 6 trojhranných semen. Plody barvou i velikostí připomínají angrešt a jsou proto také známy jako "indický angrešt". V Indii patří mezi posvátné rostliny a název v sanskrtu jeho název znamená nebeské ovoce.

Amalaki se široce používá nejen jako potravina, ale i jako tradiční léčivo. K léčbě cukrovky, zažívacích potíží, jaterních a kardiovaskulárních onemocnění, bolesti, krvácení, dny, horečky, kašle, astmatu, infekcí, poruch paměti, únavy, závratí, nádorových onemocnění, jako protijed při hadím uštknutí a k doplnění energie. Není divu, že je amalaki považováno za zázračnou rostlinu.

Plody amalaki obsahují velké množství bioaktivních látek (Muthuraman et al., 2011´). Z hlediska příznivého účinku na lidské zdraví jsou zásadní především látky se silně antioxidačním účinkem: hydrolyzovatelné třísloviny emblikaniny A a B, puniglukonin, kyselina chebulagová a ellagová, flavonoidy a vitamin C (Shukla et al., 2009). Vitamin C je v amalaki přítomen v množství 600 mg/100 g, tedy 12krát větším než v citronech (Scartezzini et al., 2006). Amalaki dále obsahuje obsahuje terpenoidy, lignany, alkaloidy, vitaminy A, B1, B2, B3, minerály, aminokyseliny a další látky. Semena obsahují 16 % oleje s vysokým obsahem kyseliny linoleové a olejové (Jain et al, 2016). Velké množství bioaktivních látek obsahují i listy, květy, kůra a kořeny, které se rovněž používají v tradiční medicíně.

Nejznámějším a nejvíce ceněným léčivým přípravkem je Triphala, složená ze tří léčivývh plodů: Phyllanthus emblica L., Terminalia chebula Retz. a Terminalia belerica Retz. Je to důležitý bylinný přípravek v tradičním indickém medicíny Ayurvedy. Triphala je bylinná formulace bohatá na antioxidanty a má různé prospěšné vlastnosti. Je to široce předepisovaný ajurvédský lék a používá se jako čisticí prostředek tlustého střeva, jako diuretikum a projímadlo. KLinické studie posledních desetiletí ukázaly, že Triphala je užitečná při prevenci rakoviny a že má také antineoplastické, radioprotektivní a chemoprotektivní účinky (Baliga, 2010; Peterson et al., 2017; Prasad a Srivastava, 2020).

Literatura

Baliga MS. Triphala, Ayurvedic formulation for treating and preventing cancer: a review. J Alt Compl Med. 2010; 16(12): 1301-1308.

Jain PK, Das DEBAJYOTI, Pandey NALINI, Jain, PRACHI. Traditional Indian herb Emblica officinalis and its medicinal importance. Innov J Ayurvedic Sci. 2016; 4(4): 1-15.

Muthuraman A, Sood S, Singla SK. The antiinflammatory potential of phenolic compounds from Emblica officinalis L. in rat. Inflammopharmacology, 2011; 19(6): 327-334.

Peterson CT, Denniston K, Chopra D. Therapeutic uses of triphala in ayurvedic medicine. J Alt Compl Med. 2017; 23(8): 607-614.

Prasad S a Srivastava SK. Oxidative Stress and Cancer: Chemopreventive and Therapeutic Role of Triphala. Antioxidants, 2020; 9(1): 72.

Scartezzini P, Antognoni F, Raggi MA, Poli F, Sabbioni C. Vitamin C content and antioxidant activity of the fruit and of the Ayurvedic preparation of Emblica officinalis Gaertn. J Ethnopharmacol. 2006; 104(1-2): 113-118.

Shukla V, Vashistha M, Singh SN. Evaluation of antioxidant profile and activity of amalaki (Emblica officinalis), spirulina and wheat grass. Indian J Clin Biochem. 2009; 24(1): 70-75.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Přímý přenos o houbách | 1. dubna 2020 v 21:48 | Reagovat

Dnes ve večerních hodinách proběhlo na internetu první živé vysílání o mykologii. Zúčastnilo se cca 40 mykologů, houbařů. Všichni se shodli, že by bylo dobré aby vysílání probíhalo pravidelně. Vysílání uspořádala Česká vědecká mykologická společnost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama