Nevšední pohledy Romana Szpuka na Šumavu, přes dírku camery obscura

18. května 2020 v 21:11 | Jiří Patočka, Radoslav Patočka
Camera obscura (z latiny temná komora, český název dírková komora) je optické zařízení používané již od 5. století před naším letopočtem v Číně. Čínský filozof Mo Ti (470 až 391 př.n.l.) ji ve svých zápiscích popsal jako zařízení, které dává vznik obrazu při průchodu světla malým otvorem. Později byla zmiňována mnoha mysliteli a využívána astronomy při pozorování zatmění slunce, malíři jako pomůcka při kreslení obrazů nebo různými mágy a komedianty k obveselování publika.

Camera obscura je předchůdce fotoaparátu. Je to světlotěsná krabice, na jejíž jedné straně je malý otvor, kterým dovnitř vchází světlo a na straně protější se vytváří převrácený obraz předmětů, které jsou umístěny před tímto otvorem. Může mít i velikost místnosti s malým kulatým otvorem, kudy se bude do místnosti promítat venkovní obraz. Pokud se do krabice umístí materiál citlivý na světlo (film, fotografický papír či jiný materiál s nanesenou fotografickou emulzí) je možné získat obraz.

Dírka musí být malá, kulatá a zhotovena z co nejtenčího materiálu. Na jejím výsledném zhotovení závisí ostrost obrazu i délka expozice. Čím bude dírka menší, tím bude výsledný obraz ostřejší, ale expozice bude delší. Pokud byste si chtěli takovou kameru zhotovit, průměr dírky by měl mít průměr 0,2 až 1,0 mm. Malým otvorem v dírkové kameře dopadá na světlocitlivý materiál jen malé množství světla, proto byly expoziční časy prvních kamer velmi dlouhé a pro praktické účely téměř nepoužitelné. Stačilo však udělat otvor větší a vložit do něj optickou čočku, která se postarala o zaostření obrazu, a byl tady první fotoaparát! Od prvního primitivního přístroje francouzského vynálezce Josepha Nicéphora Niepce (1826) prodělal vývoj fotoaparátu dlouhou cestu. Ta vedla od deskového přístroje, přes klasické fotoaparáty na film až po dnešní digitální kamery. A když v roce 2000 napadlo techniky jihokorejského koncernu Samsung vložit digitální kameru do mobilního telefonu, nastalá nová éra fotografování. První mobilní telefon s fotoaparátem, Samsung SCH-V200, byl ještě drahý a nepraktický, ale model Sharp J-SH04 již umožňoval pracovat s fotografiemi přímo v mobilním telefonu a rozpoutal revoluci, jejímiž neplánovanými účastníky jsme my všichni. Mobilní telefon s fotoaparátem dnes bereme jako naprostou samozřejmost a jedna kamera v mobilu už nám zdaleka nestačí. Jedním malým, lehkým a levným zařízením můžeme dnes nejen volat svým známým po celém světě, ale také fotit a fotky komukoliv do jeho telefonu ihned poslat.

Zatímco mobil s foťákem už dnes zná každý, i malé dítě, přestože jeho historie ještě není ani dvacetiletá, dírkovou komoru s 2500 let starou historií, zná jen málokdo. O to překvapivější je, když si někdo sám postaví cameru obscura a dívá se na svět přes její dírku. To co přes ni nafotí, rozhodně není k vidění každý den.

Takovým člověkem, který pořídil fotografie dírkovou komorou a je ochoten se s námi o ně podělit, je pan Roman Szpuk, český meteorolog, básník, fotograf, zakladatel literární skupiny XXVI, iniciátor vydání jejích tří samizdatových almanachů a organizátor několika setkání básníků z celých Čech na zámku ve Vimperku (https://cs.wikipedia.org/wiki/Roman_Szpuk). Žije v Rejštejně, v rámci svého zaměstnání se jako meteorolog specializuje na fotografii vzácných meteorologických a atmosférických jevů, spolupracuje s českými amatérskými lovci bouří a jako milovník Šumavy fotí zdejší přírodu. Je také autorem řady knih (https://www.databazeknih.cz/autori/roman-szpuk-4339).

Szpukovy fotografie pořízené camerou obscura, k jejichž publikování na burle.blog.cz jsme získali souhlas autora, představují netradiční pohledy do míst, která znáte nebo do kterých byste se rádi podívali.

I. Vydra

Vydra je šumavská řeka, která patří mezi naše nejkrásnější horské říčky. Svůj název dostala podle výskytu vydry říční. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok od pramene po soutok s Křemelnou dosahuje délky 23 km. Za hlavní zdrojnici Vydry je považován Modravský potok a její přítok - Luzenský potok, který pramení na státní hranici s Německem na severozápadním svahu Luzného, na zrašeliněném povrchu Hraniční slati v nadmořské výšce 1215 m. Plocha povodí je 146,2 km². Celý tok řeky se nachází v Národním parku Šumava. Vydra je divoká řeka a má řečiště plné peřejí a obřích hrnců vymletých v žulových balvanech. Soutokem Vydry s Křemelnou vzniká řeka Otava.


Vydra I. Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm.


Vydra II. Vydra je šumavská řeka, jejímž soutokem s Křemelnou vzniká řeka Otava.


Vydra III. Celková délka Vydry od pramene po soutok s Křemelnou je 23,1 km. Plocha povodí je 146,2 km² a průměrný roční průtok nad soutokem činí 4,13 m³/s


Vydra IV. Vydra na horním toku je nazývána Luzenský potok a po soutoku s Březnickým potokem vzniká Modravský potok. Ten teče severním směrem až k soutoku s Roklanským potokem a Filipohuťským potokem nedaleko osady Modrava. Od soutoku nese řeka název Vydra.

II. Milešický prales

Milešický prales je přírodní rezervace na severovýchodním svahu hřebene mezi Boubínem a Bobíkem v okrese Prachatice, 2,5 km od Boubínského pralesa. Toto chráněné území o rozloze 9,63 ha spravuje Správa NP a CHKO Šumava. Rezervace byla vyhlášena v roce 1948, v roce 1965 bylo od ochrany upuštěno a v roce 1989 byla rezervace znovu vyhlášena. Předmětem ochrany je porost se stářím 250 - 300 let, který je zbytkem původního přirozeného lesa v pásmu jedlosmrkových bučin. Velkou část pralesa tvoří padlé kmeny, trouchnivějící pařezy a vývraty. Přístup k rezervaci umožňuje trasa červené značky z Vimperka (asi 15 km) nebo od Volar (asi 12 km). Lokalita je také přístupná z Kubovy Huti po trase modré značky (asi 7 km) s napojením na červenou.


Milešický prales. Původní lesní komplex pralesního vzhledu na východním svahu Boubína.

III. Medvědí potokMedvědí potok je levostranný přítok řeky Volyňky v okrese Prachatice.

(...pokračování příště.)


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Martin | 18. května 2020 v 21:27 | Reagovat

Zajímavé...

2 Karol Blava | Úterý v 11:44 | Reagovat

[1]: Souhlas. Hodné zamyšlení.

3 Jana Štěpničská | Středa v 21:57 | Reagovat

Jednoduché snímky psáno v uvozovkách jsou ty nejlepší. Je to o umění.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama