Sturačník chlupatý

20. května 2020 v 19:21 | Jiří Patočka, Milada Veselská, Radoslav Patočka |  Stromy to je láska má
Sturačník chlupatý (Pterostyrax hispida), někdy též sturač, čeleď Styracaceae (sturačovité), řád Ericales (vřesovcovité) je středně vysoký, více kmenný, listnatý a opadavý strom, který pochází ze zalesněných horských oblastí Číny a Japonska. Především se vyskytuje v břehových porostech vodních toků střední a jižní části ostrova Honšú, na ostrově Šikoku a na severu ostrova Kjúšú (Fritsch et al., 2001).

V Číně se spíše nacházejí jiné druhy téhož rodu. Celá čeleď zahrnuje výhradně dřeviny, které mají vždy jednoduché střídavé listy a vždy bílé květy. V Evropě je původní pouze sturač lékařský (Styrax officinalis). Nejhojnější a nejoblíbenější je údajně v Turecku. Sturačník chlupatý ve své vlasti dorůstá výšky až 12 m, jinde je nižší (3-5 m) a často má jen podobu vyššího keře. Kvete smetanově bíle v průběhu května a června a jeho květy jsou uspořádány do dlouhé, převislé laty. Květy intenzivně voní, obsahují velké množství nektaru a jsou velmi atraktivní pro hmyz (i pro člověka). Má velké a široké, celokrajné listy a nápadné krémově bílé květy, které jsou hlavním dekorativním prvkem této asijské dřeviny. Nejlépe kvete v plném slunci. Po odkvětu se vytvoří tvrdé, válcovité, asi 1 cm velké plody, které mají 10 žeber hustě pokrytých štětinami. Plody jsou podlouhlé masité peckovice s 1-2 semeny, ale nejsou jedlé (Nishio et al., 2009).

Podle nepodložených zpráv byl sturačník chlupatý introdukován do Čech v roce 1875. V Průhonickém parku u Prahy byl vysazen v roce 1910 a má tedy už 110 let. Každoročně krásně kvete a bohatě plodí. Patří mezi oblíbené dřeviny zahrad japonského charakteru a lze jej najít v mnoha botanických zahradách. U nás například v Botanické zahradě v Praze-Tróji, kde pěstují také sturačnik okrouhlolistý (S. obassia). Krásný exemplář sturačníku chlupatého je v Brně, v botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity (tramvaj. zast. generála Píky). Také jej najdeme v největším našem arboretu Křtiny, mezi Jedovnicemi a Křtinami, v blízkosti Moravského krasu. U našich sousedů na Slovensku najdeme hezký exemplář sturačníku chlupatého v arboretu Mlyňany (Nitranský kraj).

V soukromých sbírkách je ale sturačník chlupatý velmi vzácný a pořídit si jej není jednoduché, Pokud ale někdo po takovém stromě zatouží, lze v mnoha specializovaných obchodech zakoupit velmi podobný sturačník vrcholičnatý (Pterostyrax corymbosa). Po několika mírných zimách je tato informace možná zbytečná, ale sturačník vrcholičnatý nikdy nevymrzá!

Literatura

Fritsch PW, Morton CM, Chen T, Meldrum C. Phylogeny and biogeography of the Styracaceae. Int J Plant Sci.2001; 162(S6): S95-S116.

Nishio K, Kabutomori S, Sugawara I, Uehara I, Sato A. Germination and fruit characteristics of Pterostyrax hispida. J Japanese Forest Soc. 2009; 91(4): 295-298.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Burián Miloš | 20. května 2020 v 19:50 | Reagovat

Je moc dobře pane Burle, že se tady věnujete ve velkém i stromům, keřům. Těch není nikdy dost.

2 Václav Burle | 22. května 2020 v 22:24 | Reagovat

[1]: S tím mohu jen souhlasit. Jak tak jezdím krajem, republikou, tak s radostí v srdci vidím jak se vysazují, zejména na polních cestách. nové aleje. Ale také vidím jak kolem okresních silnic ubývají staré ovocné stromy. A nové nikdo nevysazuje. atd. atd. atd. A bude hůř. Sucho nedělá stromům dobře.

3 Vaříme | 22. května 2020 v 22:47 | Reagovat

Dnes se u nás vařilo. Dělala se plněná paprika a to ve velkém obrovském hrnci. Co vám mám říkat. Delikates. Když se udělá správná a hodně chutná omáčka tak to nemá chybu. Ale proč to píšu na těchto houbařských stránkách. Maso jsme na půl plnili houbama, kterých ještě máme plný mrazák. Fantastický kulinářský zážitek. Také to tak děláte? A máte k plněným paprikám raději knedlík nebo rýži?

4 Pepa | 22. května 2020 v 23:20 | Reagovat

[3]: A dáváš libeček? Ten je přeci tvůj zamilovaný.

5 Nevíte co se děje? | 22. května 2020 v 23:27 | Reagovat

Nevíte co se stalo u Kudláčka? Když jdu na jeho stránky tak se jenom dočtu následující:

Přístup na stránky kudlacek je zakázán administrátorem.

Access denied by admin.

    Pokud jste autor(ka) stránek:
    Ovládací centrum je nadále funkční, můžete se přihlásit a požádat o odblokování.

6 Nevěříte, tak se nechte vystřelit do vesmíru | 23. května 2020 v 10:02 | Reagovat

Sucho netrápí jen houbaře, zemědělce, zelenáře, vodohospodáře, rybáře, ale i další obory  lidské činnosti.

Neobvykle nízkou vlhkost půdy v České republice ukazují satelitní data. Vědci situaci monitorují prostřednictvím satelitů Evropské vesmírné agentury. Z nich získaná data za posledení měsíc ukazují, že v Česku je zřejmě nejnižší vlhkost půdy za posledních šest let. V některých oblastech je rozdíl oproti půrměru až třicet procent.

7 | 23. května 2020 v 19:08 | Reagovat

[4]: Na zahradě ještě není nic moc, ale je přehodně trsu, takže bude velká úroda. Ale jestli ho někdo máte hodně, tak si ho od vás rád vezmu.

K plněné paprice nedávám, ale určitě by to nebylo od věci. Příště to vyzkouším. Ale když vaříme brambory, tak ho tam neustále cpeme. Podobně jako to dělávaly naše babičky, prababičky. A navíc libeček je přece lékařský.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama